تبلیغات در اینترنتclose
کلسیم کربنات
زمان جاری : جمعه 28 تیر 1398 - 4:42 قبل از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

امیدی برای آگاهی
ارسال پاسخ
تعداد بازدید 4
نویسنده پیام
avaseo آفلاین


ارسال‌ها : 87
عضویت: 17 /10 /1397


کلسیم کربنات
کربنات کلسیم
یکی از پرکاربردترین مواد شناخته شده برای بشر است. این ماده می*تواند به صورت مصنوعی تولید شود و البته در پوسته تخم مرغ و غشای جانورانی مانند حلزون و خرچنگ نیز موجود است. جنس مروارید نیز از کلسیم کربنات است.


کربنات کلسیم، برای استفاده در صنعت، از معدن استخراج می*شود. کربنات کلسیم خالص می*تواند از سنگ مرمر تولید شود یا اینکه می*تواند بوسیلهٔ عبور دادن دی*اکسید کربن از درون محلول کلسیم هیدروکسید بوجود آید،همچنین میتوان این ماده را از طریق ریختن جوش شیرین در محلول اسید بوریک درست کرد که به صورت ماده ای سفید رنگ ته نشین میشود.(باید برای ساخت محلول از آب لوله*کشی استفاده کرد وگرنه به جای کربنات کلسیم،بورات سدیم ته نشین میشود)


کربنات کلسیم در اثر حرارت با از دست دادن CO2 به آهک تبدیل می*شود که از آن در کارهای ساختمانی، در صنعت استخراج آهن و تولید فولاد به*عنوان کمک ذوب و برای تهیه کاربید کلسیم استفاده می*شود. از آهک در کشاورزی برای اصلاح خاک و تنظیم PH آن نیز استفاده می*شود.


از کربنات کلسیم در صنایع کاشی و سرامیک مخصوصاً صنعت لعاب*سازی استفاده می*شود. به دلیل تشکیل یوتکتیک، نقطه ذوب مجموعه را پایین آورده و به هنگام استفاده در لعاب، ضریب انبساط حرارتی لعاب را پایین می*آورد.


کلسیم کربنات یکی از پرکاربردترین مواد معدنی است که در صنایع کاغذ، پلاستیک*ها، رنگ*ها و پوشش*ها هم به عنوان پرکننده و هم پوشش رنگی (به علت رنگ سفید مخصوصش) کاربرد دارد.


در صنعت کاغذسازی به خاطر روشنایی بالا و پراکندگی نورش در تمام دنیا با ارزش است و از آن به عنوان یک پرکننده ارزان استفاده می*شود تا سطح کدر کاغذ را روشن کند.


ساخت مواد و ساخت و ساز:


کربنات کلسیم در ساخت و ساز هم برای ساختن مواد و هم به عنوان اجزاء و ذرات سیمان مهم و ضروری می*باشد. هم چنین در ساخت ملات برای چینش آجرها روی هم، بلوک*های بتنی، سنگ*ها، پوشش سقف، ترکیب رزین و کاشی*ها مورد استفاده قرار می*گیرد. کربنات کلسیم، کربن دی*اکسید و آهک را تجزیه می*کند تا یک ماده اساسی در ساخت استیل، شیشه و کاغذ را بوجود آورد

امضای کاربر : کلایمر قفل هوشمند نمونه سوالات آیین نامه رانندگی خرید گوسفند زنده در تهران قفل کارتی دام زنده قفل اثر انگشت سولفات آلومینیوم
شنبه 14 اردیبهشت 1398 - 15:23
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :

موفق باشید

تماس با ما | کلسیم کربنات | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS