close
تبلیغات در اینترنت
مختصري از تاريخ اسلام
وبلاگicon
وبلاگکد ماوس

نوای معطر الهی
مختصري از تاريخ اسلام   چنين به نظر مي‏رسد که بسياري از خوانندگان راجع به اسلام چيزي ندانند، بنابراين اينجانب بايستي شرحي از تاريخ خلاصه شده صدر اوّل اسلام را به منظور آشنايي با امام علي (ع) در هر کجا که مقتضي باشد تقديم نمايم و سپس مقداري از خصوصيات اخلاقي او را شرح داده و اينکه او چگونه در مقابل مشکلات مقاومت کرد و همچنين چگونه عليه تبعيض بي‏جهت و تعصب خانوادگي مخصوصاً در زمان زمامداريش که بسيار گرفتاري داشت ايستادگي نمود. زمان درازي طول کشيد که ارسال رسل (از طرف خدا) متوقف گرديد و مردم که…
قالب وبلاگ
درباره ي سايت


اگر قدری شنوا باشیم نوای معطر الهی را می شنویم........................... سایتی مذهبی -داستانی-علمی-نرم افزاری...................................... با نظرات خود ما را یاری دهید.................................................
موضوعات سايت
چهارده معصوم
مطالب وفایل های مذهبی
داستان و ادبیاتی
خبری از زندگی
تفسیری از قرآن
خبری برای آن دنیا
قرآن
معرفی کتاب
پیامبران
سوره ها
کتاب خانه:
سفر مجازی
نرم افزار موبایل
ادیان
گالری تصاویر
مطالب علمی از دنیای علم وهنر
زندگانی بزرگان علم وادب ایران وجهان
المپیاد
رایانه وموبایل
فیلم
نويسندگان
احمد ارسالی: 3
مطالب تصادفي
سوره قرآن
سوره قرآن
دانشنامه عاشورا
دانشنامه عاشورا
اوقات شرعی
اوقات شرعی
آرشيو
امکانات وب
در اين وبلاگ
در كل اينترنتRSS


POWERED BY
rozblog.COM
پیغام مدیر سایت
سلام دوست من به سایت نوای معطر الهی خوش آمدید لطفا برای استفاده از تمامی امکانات

دانلود فایل , شرکت در انجمن و گفتگو با سایر اعضا در سایت ثبت نام کنیدتصوير
آخرین ارسال های تالار گفتمان

مختصري از تاريخ اسلام

 

چنين به نظر مي‏رسد که بسياري از خوانندگان راجع به اسلام چيزي ندانند، بنابراين اينجانب بايستي شرحي از تاريخ خلاصه شده صدر اوّل اسلام را به منظور آشنايي با امام علي (ع) در هر کجا که مقتضي باشد تقديم نمايم و سپس مقداري از خصوصيات اخلاقي او را شرح داده و اينکه او چگونه در مقابل مشکلات مقاومت کرد و همچنين چگونه عليه تبعيض بي‏جهت و تعصب خانوادگي مخصوصاً در زمان زمامداريش که بسيار گرفتاري داشت ايستادگي نمود.

زمان درازي طول کشيد که ارسال رسل (از طرف خدا) متوقف گرديد و مردم که وقت خود را در ناداني و فراموشي صرف مي‏کردند و همچنين وقتي که امور و مسائل به واسطه‏ي جنگهاي طولاني ناامن و مختل شده بود و فتنه و فساد و اعمال قبيح و زشت، همه جاي دنيا مستولي شده بود، خدا محمّد (ص) آخرين پيغمبرش را به رسالت مبعوث گردانيد تا مردم را به راه راست هدايت فرمايد.

حضرت محمّد (ص) آن قانونگذار بزرگ چنان تحول اساسي و ناگهاني در عربستان به وجود آورد که اصلي‏ترين نهضت اجتماعي و

 

 

 

ديني بود که نظير آن تا به حال در سراسر دنيا ديده نشده است. او موفق شد تا پايه‏هاي يک آئين قاعده‏دار را برقرار سازد به طوري که در ظرف مدّت 50 سال بر تمدنهاي رُم و ايران تفوق يافت و حتي بر قانون و آيين اصلي اروپاي مسيحي اثر بزرگ گذاشت که تا امروز هم هنوز چيز تازه و نوظهور است.

در نيمه‏ي اول قرن بيستم يک فرماني از سازمان ملل متّحد صادر گشت مبني بر آزادي و تساوي حقوق انسانها در صورتي که اسلام 14 قرن پيش به زنان و دختران حق قانوني و استقلال اقتصادي بخشيد و علاوه بر آنها وقتي که دختران به عنوان يک چيز مزاحم و اضافي زنده به گور مي‏شدند به آنها اختيار داده شد تا امور خود را مستقلاً انجام دهند و عجيب‏تر آنکه حق مالکيت هم به آنها داده شد.

در قانون کشورهاي رُم و ايران باستان برتري بزرگان و اشخاص متنفذ بر مردم عادي محفوظ بود به طوري که هيچ بازرگاني نمي‏توانست با دختر اشراف و اعيان ازدواج نمايد و همچنين هيچ اشراف‏زاده‏اي نمي‏توانست با شاهزادگان ازدواج کند. به همين ترتيب يک مرد عادي نمي‏توانست با بزرگان و نه غلامان با مردم عادي معاشرت نمايند.

بايد دانست که تا سال 1938 ميلادي در فرانسه، مهد تمدّن، يک زن نمي‏توانست بر عليه کسي اقامه‏ي دعوي نمايد و يا بدون اجازه‏ي شوهرش چيزي از دارايي خود را به فروش رساند.

اما محمّد (ص) پيغمبر گرانقدر اسلام يک دين کامل و عملي را به مردم عرضه داشت که به مسايل مربوط به الهيات، عدالت اجتماعي، امور اقتصادي و تساوي حقوق انسان را جزئي و کلي پاسخ داده است.

چنين شايع است که وقتي قحطسالي و تنگي در مکه اتفاق افتاد و

 

[ صفحه 12]

 

حضرت محمد (ص) با پيشنهادي نزد عموهاي خود عباس و حمزه رفت و به آنها فرمود ملاحظه کنيد برادرتان ابوطالب عائله‏مند است بياييد از او خواهش کنيم تا يکي از بچه‏هايش را به ما سپرده آنها را تکفل نماييم.

بالاخره جعفر و طالب به ترتيب توسط حمزه و عباس و علي (ع) موقعي که شش ساله بود تحت حمايت محمد (ص) قرار گرفتند و به اين طريق اساس آموزش معنوي و اخلاقي اين کودک باهوش تحت نظر پيغمبر اسلام، بزرگترين معلم و مربّي بشر، قرار گرفت.

قواي عقلاني اين کودک تا آن اندازه بود که در سن 8 سالگي به پيغمبر اسلام ايمان آورد. بنابراين او برعکس ساير اصحاب پيغمبر هرگز بت نپرستيد و هرگز در رفتارهاي ظالمانه و خواسته‏هاي بدون دليل و اعمال غيرعادلانه سران قبائل عرب همراهي نکرد.

دين جديد و قانون مساوات و برادري آن با رسوم و عادات قبلي سخت برخورد داشت و کفار تمام راههاي زندگي و امرار معاش را بر پيغمبر و پيروانش بستند و بر آنها سخت گرفته و مرتباً ايجاد اشکال مي‏کردند. بنابراين حضرت پيغمبر (ص) مردم را در پنهاني دعوت به خداپرستي مي‏نمود. دعوت پنهاني سه سال طول کشيد تا اينکه يک آيه از قرآن بر پيغمبر نازل شد بدين قرار: «به خويشاوندان و اقوام قبيله‏ات (رسالت خود را) اخطار کن و نسبت به کسي که از مؤمنين تو را پيروي مي‏کند متواضع باش.» (26-214).

اقوام و خويشاوندان پيغمبر (قبيله‏ي قريش)از سخت‏ترين مخالفين او بودند که در عين حال ثروتمند و بانفوذ هم بودند. آنها دعوت شدند تا در خانه‏ي ابوطالب عموي پيغمبر دور هم جمع شوند. حضرت پيغمبر (ص) تصميم گرفت از آنچه که در پنهاني مي‏گذشت پرده بردارد. بعد از يک سخنراني مقدماتي راجع به خدا و صفات او و سرزنش و عيبجويي از

 

[ صفحه 13]

 

بت و بت‏پرستي فرمود: «اول کس ميان شما که ايمان به خداي يکتا بياورد و مرا به عنوان پيغام‏آور او قبول نمايد جانشين من خواهد بود.»

هيچ کدام از حاضران موافقت خود را اعلام نکرد جز علي‏ابن ابيطالب.

به طوري که تعدادي از دانشمندان و محقّقين [1]  بزرگ اهل سنّت و جماعت مي‏نويسد: اين پيشنهاد سه دفعه تکرار شد و جز حضرت علي کسي جواب مثبت نداد و او چنين گفت: «اي پيغمبر خدا، من به خدا و پيغمبرش ايمان مي‏آورم و در برابر مشکلات تو را ياري خواهم کرد.» پيغمبر فرمود: «اين حقيقت را به اطلاع شما مي‏رسانم که علي ابن ابيطالب بعد از وفاتم جانشين من خواهد بود.»

بايد دانست که اين خويشي و قومي پدري در پذيرش دين جديد براي حضرت علي (ع) کافي نبود (پسر عمو بودن امام علي با حضرت پيغمبر علت ايمان حضرت علي نبود) چه بسا اقوام و فاميلي که مصرّانه نسبت به عادات آباء و اجدادي خود وفادار بودند، مثل عقيل برادر بزرگتر امام علي (ع) در جنگ بدر (اولين جنگ بين اسلام و بت‏پرستان) در رديف دشمنان قرار داشت.

اما امام علي (ع) به علت آن نبوغ ذاتي که خدا به او بخشيده بود و تعليم و تربيتي که در اول زندگي به وسيله‏ي پيغمبر به او داده شده بود و همچنين به علت رفتار و روش پيغمبر، تمام اين عوامل او را به تفکر

 

[ صفحه 14]

 

واداشت تا در اين موضوع تأمّل کند و بالاخره به خدا ايمان آورد.

بعد از اين جلسه بت‏پرستان براي حفظ دارايي و موقعيت خود بين مردم و همچنين براي متوقف کردن پيشرفت اسلام، فشار خود را بر مسلمانان چند برابر کردند و با تمام نيروهاي شيطاني مسلح شدند تا از انتشار اين پيام آسماني جلوگيري کنند. نه‏تنها تازه مسلمانها تحت شکنجه قرار مي‏گرفتند بلکه خود پيغمبر هم مستثني نبود.

از پيغمبر شنيده شد که مي‏گفت: «هيچ پيغمبري تاکنون به اندازه‏ي من آزار و صدمه نديده است.» با وجود اين اندازه رنج و محدوديت، پيغمبر به وسيله‏ي دستورات اخلاقي و فصاحت و بلاغت قرآن و با خوش‏خلقي و صفات پسنديده خودش به تدريج مردم را با خود هم عقيده مي‏ساخت.

بت‏پرستان خيلي کوشش کردند تا مردم را دلسرد و از اطراف پيغمبر متفرق سازند اما کوشش آنها بي‏فايده بود و تعداد مسلمانان مرتباً زيادتر مي‏شد.

خشونت و سخت‏گيري مشرکين تا آن اندازه رسيد که مسلمانان ضمن اخذ اجازه از پيغمبر تصميم گرفتند به سوي حبشه مهاجرت نمايند تا تحت نظر نجاشي پادشاه حبشه در امن و امان باشند. اگرچه آنها خيلي کوشش کردند تا پادشاه را از حمايت مسلمانان منصرف نمايند اما به جائي نرسيدند.

سيزده سال به اين طريق سپري گشت تا اينکه بزرگان مکه با هم مشورت نمودند تا با وسيله‏اي پيغمبر را به هلاکت رسانند زيرا آنها حقيقت اسلام را انکار مي‏کردند.

چهل نفر از بزرگان آنها در جايي دور هم جمع شدند و تصميم

 

[ صفحه 15]

 

گرفتند از هر قبيله يک نفر انتخاب گردد تا آنها دسته جمعي به او حمله‏ور شده،او را از پاي درآورند. در اين صورت طايفه بني‏هاشم (قبيله پيغمبر) جرأت نمي‏کنند با تمام قبائل روبرو شوند و موضوع با پرداخت خون بهاء منتفي و ما از زحمت او خلاص خواهيم شد.

حضرت محمّد (ص) از اين توطئه به وسيله‏ي وحي آگاهي يافت و سپس موضوع را با حضرت علي (ع) که نزديک‏ترين شخص نسبت به او بود در ميان گذاشت. براي چاره‏جويي حضرت علي (ع) قبول کرد که در بستر پيغمبر بخوابد اگرچه خطرات زيادي او را تهديد مي‏کرد بالاخره او جانش را به خطر انداخته اين کار را کرد و پيغمبر گرامي جان سالم به در برد.

وقتي که توطئه‏کنندگان بر بستر پيغمبر حمله‏ور شدند آنها ناگهان دريافتند که علي (ع) روي بستر خوابيده است. آنها سؤال کردند: «محمد کجاست؟ و علي (ع) جواب داد مگر او را به من امانت داده بوديد که از من مي‏پرسيد؟»

آنها جوابي نداشتند و آنجا را ترک کردند تا سراغ پيغمبر بگيرند. اين فداکاري حضرت امام علي (ع) توسط خدا مورد تحسين قرار گرفت. قرآن مي‏گويد: «ميان شما مردان، کسي هست که از (جان) خودش صرف‏نظر مي‏کند تا خشنودي خدا را طلب نمايد و خدا نسبت به بندگان (مخلص) مهربان است.» (2-203)

بسياري از مفسرين [2]  اسلامي سنّي اعتراف مي‏کنند که آيه مذکور

 

[ صفحه 16]

 

به واسطه‏ي شايستگي و لياقت امام علي (ع) نازل شده است.

حضرت پيغمبر به اتفاق ابوبکر همان شب به سوي مدينه مهاجرت فرمودند و اين سرگذشت عصر جديدي در اسلام به وجود آورد و توسط عمر خليفه‏ي دوم به عنوان تاريخ اصلي برگزيده شد.

امام علي (ع) پس از اينکه امور منزل حضرت پيغمبر را مرتب نمود تصميم گرفت با خانواده محمّد (ص) به مدينه مهاجرت نمايد و ساير اصحاب هم بتدريج عازم مدينه شدند تا خود را به پيغمبر (ص) ملحق سازند.

در تعقيب دردسرها و ستمهايي که در مکه بر پيغمبر (ص) تحميل مي‏شد بت‏پرستان، کليمي‏ها و چادرنشينان اطراف مدينه را براي کشتار حيوانات و غارت اموال مسلمانان تحريک مي‏کردند.

به منظور ايجاد بي‏نظمي در اطراف مدينه چند برخورد و زد و خورد اتفاق افتاد اما آنها توسط همراهان حضرت پيغمبر (ص) مورد تعقيب واقع مي‏شدند و آنها به طرف کوههاي اطراف فرار نموده در غارها پناه مي‏گرفتند تا اينکه در سال دوم هجرت بزرگان مکه تصميم گرفتند تا آيين جديد و مؤمنين را ريشه‏کن سازند.

 

[ صفحه 17]

 

 


امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

درباره : مطالب وفایل های مذهبی , مذهبی ,

نمایش این کد فقط در ادامه مطلب برای قرار کد مورد نظر به ویرایش قالب مراجعه کنید
برچسب ها : "مذهبی" , " مطلب مذهبی" , "زندگینامه" ,

مطالب مرتبط
اربعین
سيّد محمدحسن طباطبائي ميرجهاني(2)
سيّد محمدحسن طباطبائي ميرجهاني(1)
امامت ، از اصول مذهب(سوال وجواب)
ائمه و پيشوايان اسلام
امامت در باطن اعمال
فرق ميان نبى و امام
امامت در بيان معارف الهيّه
قصه هاى زندگى فاطمه عليها السلام
داستانهاى ما
داستان های زیبا2
داستان های زیبای 2
داستان های زیبا 1
نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی
زندگانی حضرت محمّد صلّى اللّه عليه و آله
قسم یا غیبت
عزّت و ذلّت در كربلا
جلوه هاى قرآن در كربلا
حركت امام حسين بر اساس قرآن
مصايب حضرت زينب (س ) در سرزمين كربلا و مصايب زينب (س ) در شب عاشورا ومصايب زينب (س ) در روز عاشورا
حضرت زینب(س) تا اربعین حسینی و.حضرت زینب(س) وامام حسین(ع)
فضایل حضرت زینب(س)
تولد و کودکی حضرت زینب(س)
فصل چهارم :حضرت عباس(ع) با رويدادها
فصل سوّم : ويژگيهاى روحى حضرت عباس(ع)
فصل دوّم :حضرت عباس (ع ) و ديدگاهها
چهل حديث گهربار منتخب از امام حسین(ع)
فصل هشتم :حضرت عباس (ع)بر كرانه علقمه
فصل ششم :حضرت عباس(ع) با نهضت حسينى
فصل پنجم :حضرت عباس(ع) كابوس هولناك معاویه
اصحاب فيل
اصحاب كهف
اصحاب اخدود
اصحاب سبت
اصحاب رس
قارون
تيه
انفاق در حال ركوع
جنگ موته
سيرت و آثار امام مهدى (عجل الله تعالى فرجه الشريف )

تاریخ : جمعه 29 فروردين 1393 نویسنده : جمعی از نویسندگان l بازدید : 80

ارسال نظر
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


مطالب گذشته
» سخنی از صدق وصفا »» جمعه 08 شهریور 1392
» ضرورت طراحی سایت حرفه ای »» شنبه 07 مرداد 1396
» اربعین »» شنبه 29 آبان 1395
» درازگودال ماریانا »» شنبه 29 آبان 1395
» آدانسونیا یا بائوباب »» شنبه 29 آبان 1395
» یون--سدیم »» شنبه 29 آبان 1395
» محمد بن موسی خوارزمی »» شنبه 29 آبان 1395
» دانلود Internet Download Manager 6.26 – نرم افزار دانلود منیجر IDM »» پنجشنبه 06 آبان 1395
» دانلود انیمیشن 6 ابر قهرمان دوبله فارسی با کیفیت عالیbig hero 6 2014 »» پنجشنبه 06 آبان 1395
» دانلود انیمیشن زندگی پنهان حیوانات The Secret Life of Pets 2016 با دوبله فارسی و لینک مستقیم »» پنجشنبه 06 آبان 1395
» دانلود فیلم بارکد با کیفیت اورجینال و لینک مستقیم »» پنجشنبه 06 آبان 1395
» فیلم بادیگارد با کیفیت 1080p و لینک مستقیم-nava1.rzb.ir »» پنجشنبه 06 آبان 1395
» دانلود انیمیشن رودنسیا و دندون شازده خانم با دوبله فارسی و کیفیت Rodencia and the Princess’ Tooth -HD »» پنجشنبه 06 آبان 1395
» 10 تاثیر مضر مواد مخدر بر بدن »» جمعه 22 آبان 1394
» وظایف قوه قضائیه چیست؟ درباره ی قوه ی قضاییه »» جمعه 22 آبان 1394
» درباره ی شرکت پست »» جمعه 22 آبان 1394
» انواع تقویم( -تقویم قمری-تقویم قمری شمسی-تقویم شمسی-تقویم جولیوسی-تقویم گرگوری--تقویم خورشیدی خیام:) »» جمعه 22 آبان 1394
» ویژگی رفتاری زنبور ها-زنبورها »» جمعه 22 آبان 1394
» موضوع تاثیر رسانه بر روی زندگی مردم »» جمعه 22 آبان 1394
» سيّد محمدحسن طباطبائي ميرجهاني(2) »» جمعه 08 آبان 1394
» سيّد محمدحسن طباطبائي ميرجهاني(1) »» جمعه 08 آبان 1394
» امامت ، از اصول مذهب(سوال وجواب) »» جمعه 08 آبان 1394
» ائمه و پيشوايان اسلام »» جمعه 08 آبان 1394
» امامت در باطن اعمال »» جمعه 08 آبان 1394
» فرق ميان نبى و امام »» جمعه 08 آبان 1394
» امامت در بيان معارف الهيّه »» جمعه 08 آبان 1394
» قصه هاى زندگى فاطمه عليها السلام »» دوشنبه 03 فروردین 1394
» داستانهاى ما »» جمعه 29 اسفند 1393
» داستان های زیبا2 »» پنجشنبه 28 اسفند 1393
» داستان های زیبای 2 »» چهارشنبه 27 اسفند 1393
» داستان های زیبا 1 »» چهارشنبه 27 اسفند 1393
» آمینو اسیدها »» سه شنبه 26 اسفند 1393
» موضوع حالات جوانی »» یکشنبه 24 اسفند 1393
» خلاصه حالات آخرين پيامبر و اشرف مخلوقات و فضایل »» جمعه 03 بهمن 1393
» نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی »» جمعه 03 بهمن 1393
» زندگانی حضرت محمّد صلّى اللّه عليه و آله »» جمعه 03 بهمن 1393
» قسم یا غیبت »» جمعه 19 دی 1393
» نماز و امام حسين عليه السلام »» چهارشنبه 03 دی 1393
» قرآن و ياد شهدا »» چهارشنبه 03 دی 1393
» زيارت عاشورا در سايه قرآن »» چهارشنبه 03 دی 1393
آمار کاربران

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
سخنی از بهشت
آیه قرآن
آیه قرآن
ذکر روزهای هفته
ذکر روزهای هفته
جنگ دفاع مقدس
جنگ دفاع مقدس
وصیت شهدا
وصیت شهدا
مهدویت امام زمان (عج)
مهدویت امام زمان (عج)
مطالب محبوب
فیض کا شانی بازدید : 251
سخنی از صدق وصفا بازدید : 237
) دعاى گنج العرش بازدید : 211
امام شناسی بازدید : 209
آداب سخن گفتن بازدید : 209
حضرت يونس بازدید : 207
امام علی (ع) بازدید : 197
حضرت يوسف بازدید : 193
عکس و تصویر بازدید : 193
ديان و مذاهب هند بازدید : 191
عکس امام علی(ع) بازدید : 187
نظر سنجي
چند صلوات برای ظهور امام زمان می فرستید؟

کدامین مطالب را می پسندید؟

نظرتان در مورد سایت چیست؟


تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به نوای معطر الهی مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح و مترجم قالب

طراح قالب

جدیدترین مطالب روز

فیلم روز

نوای معطر الهی